Top
przedmioty na prawie w uk

Przedmioty na prawie w UK

System prawny w Wielkiej Brytanii różni się od tego w Polsce. Dlatego studiując prawo w UK mam zupełnie inne przedmioty niż te, które są w Polsce na tym samym kierunku. Zaczynając od tych najbardziej oczywistych, których w Wielkiej Brytanii nie ma, takich jak prawo rzymskie, łacina, prawo konstytucyjne. A kończąc na tych, które przez brytyjskie uczelnie są uważane za zbędne, czyli informatyki, filozofia, wf.

Mój uniwersytet wyróżniają nie tylko zupełnie inne przedmioty, ale także ich ilość. Na każdym roku akademickim, mam tylko 4 różne rodzaje zajęć. Przy czym system oceniania, też nie ma nic wspólnego z polskim. Zresztą sami przeczytajcie jak jest!

 

Przedmioty na prawie w UK – Pierwszy rok

W Anglii nie ma czasu, na łagodne wprowadzenie do angielskiego systemu prawnego. Nie dość, że jest mało godzin zajęć tygodniowo to jeszcze nasz rok akademicki kończy się już w maju. Dlatego przechodzimy od razu do konkretów.

 

Prawo publiczne – Public Law

Najnudniejszy przedmiot, z jakim się do tej pory spotkałam. Niestety obowiązkowy, ale na szczęście mam go już za sobą. Uczymy się na nim o historii i źródłach angielskiej konstytucji, parlamencie, trójpodziale władzy, porządku publicznym oraz o tym jakie obowiązki ma policja w Wielkiej Brytanii. Na moją końcową ocenę składały się dwa egzaminy i jedna praca do napisania.

Prawo umów – Contract Law

Dzięki mojemu ulubionemu wykładowcy, nie opuściłam ani razu zajęć z tego przedmiotu. I dobrze, bo braki z prawa umów ciągną się do końca kariery prawniczej. Uczyłam się na nim, z czego powinna składać się każda umowa, co robić w przypadku podpisania kontraktu sprzecznego z prawem, itp. Mieliśmy wiele przykładów spraw opierających się na precedensie. I tak samo jak na prawie publicznym miałam do zdania dwa egzaminy oraz jedną pracę do napisania.

Angielski system prawny – English Legal System

Bardzo ogólny przedmiot o angielskim systemie prawnym, głównie o sądownictwie w Wielkiej Brytanii, o tym czym się zajmuje ława przysięgłych, dyskryminacji w prawniczym środowisku oraz o tym co robi brytyjska policja. Właściwie, można powiedzieć, że jeżeli chcecie się nauczyć podstaw o tym jak wszystko działa w angielskim systemie to możecie to zrobić właśnie na tym przedmiocie. Na koniec każdego semestru, do napisania miałam dwa eseje, każdy po 1000 słów.

Metody prawne – Legal Method

W skrócie, jest to nauka o tym jak używać prawa. Bazując na sprawach precedensowych i ustawach, dyskutowaliśmy o rozwiązaniu problemu w różnych scenariuszach. Uczyliśmy się interpretacji orzeczenia wielu znanych spraw oraz przepisów znajdujących się w aktach prawnych. Najciekawsze było to, że oprócz eseju do napisania, byliśmy oceniani z tego jak sobie poradzimy na symulacji rozprawy sądowej.

 

Przedmioty na prawie w UK – Drugi rok

Do tej pory to właśnie na tym roku miałam zajęcia, które najbardziej mi się podobały. Było już dużo więcej prawa, które rzeczywiście jest przydatne w życiu, a także wiele przykładów na poszczególnych precedensach.

 

Prawo Unii Europejskiej – EU Law

Chcąc nie chcąc, było dużo zajęć na temat Brexitu oraz tego, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, paradoksalnie będzie jeszcze więcej pracy w tej dziedzinie. Dlatego szczegółowo omawialiśmy swobodny przepływ osób i towarów, wpływ prawa Unii Europejskiej na jej członków oraz Europejski system sądowniczy. To był już drugi przedmiot, na którym musiałam bronić swojego klienta na próbnej rozprawie.

Prawo karne – Criminal Law

Moja ulubiona dziedzina prawa, więc i przedmiot znajduje się na szczycie listy zajęć, do których najchętniej się uczę. Nauka o definicji napaści, morderstw, rabunkach i kradzieżach sprawiała mi samą przyjemność. Okej, wiem jak to dziwnie brzmi, ale nic na to nie poradzę, że jestem urodzoną karnistką.

Prawo występków – Tort

Podobny przedmiot do prawa karnego, ale nieco mniej brutalny. Dzięki tym zajęciom wiem dużo o naruszeniu czyjegoś mienia, wtargnięciu na czyjąś posiadłość, zakłóceniu porządku oraz zniesławieniu. Na zaliczenie, tak samo jak na prawie karnym, mieliśmy do zdania dwa egzaminy – jeden z nich trwał prawie 3 godziny!

Prawo konsumenta – Consumer Law

Jako najbardziej praktyczny przedmiot, dziwię się, że na moim uniwersytecie jest opcjonalny. Rozumiem natomiast, dlaczego większość osób go wybrała. Tym bardziej, że uczyliśmy się na nim, krok po kroku o ustawie o prawach konsumenta. Dokumencie, którego zastosowanie można znaleźć w codziennym życiu każdego z nas. Na moją ocenę końcową przypadała ocena z prezentacji oraz rozwiązanie kazusu.

 

Przedmioty na prawie w UK – Trzeci rok

Dobra, wiem, że dopiero zaczęłam wakacje, ale nie mogę się już doczekać, aż zacznę swój trzeci rok na prawie! A to, dlatego że to będzie mój ostatni rok studiów. Tutaj studia nie są jednolite, dlatego większość osób, zaraz po licencjacie, wybiera się na praktyki.

 

Prawo akcji i fundusze – Equity and Trusts

Myślę, że nie będzie łatwo uporać mi się z tym przedmiotem. Będziemy się na nim głównie uczyć o funduszu powierniczym. Jak go utworzyć, jakie są jego odmiany i cel, a także wiele, wiele innych. Mam tylko nadzieję, że Łukasz ma dużą wiedzę na ten temat i mi pomoże! Nie chcę znowu, nie rozumieć tego co czytam, nawet w swoim ojczystym języku.

Prawo nieruchomości – Land Law

Jeżeli ktoś z Was będzie chciał kupić działkę w Wielkiej Brytanii to za rok Wam z tym pomogę! Nauczę się jak zarejestrować nieruchomość, dowiem się więcej o najmie oraz dzierżawie, a także o kredycie hipotecznym. Zapowiada się dużo ciekawej nauki. A od mojej oceny będzie zależało jak napiszę esej i końcowy egzamin.

Prawo pracy – Employment Law

Dzięki wiedzy z prawa pracy, wszystkim, którzy pracują bądź kiedykolwiek pracowali też będę mogła służyć poradą w przyszłym roku. Mam nadzieję, że nie będziecie mnie potrzebować, ale jeżeli tak to pomogę Wam w zakresie dyskryminacji w pracy, minimalnych zarobków, zawieszenia, zwolnienia, naruszenia umowy i utworzenia związków zawodowych.

Prawo spółek w Wielkiej Brytanii – UK Company Law

W związku z tym, że swoje plany na przyszłość wiążę z pracą w większej firmie, dobrze jest wiedzieć więcej na temat ich praw. Na przykład, o strukturze finansowej firmy, rodzaju spółek, obowiązkach dyrektorów i o tym co robić w przypadku niewypłacalności i rozpadu firmy. A także o jednoosobowej działalności gospodarczej, tym bardziej, że planuję założyć swoją.

 

Jak myślicie, który przedmiot byłby Waszym ulubionym?

Może Cię również zainteresować

5 komentarzy
 • Psycho Logika

  Albo jesteś urodzoną kryminalistką :D I dlatego Ci to taką przyjemność sprawia ;)
  Ale mi też raczej ten przedmiot by najbardziej odpowiadał,tak mi się wydaje.

  28 lipca, 2017 at 6:25 pm Odpowiedz
 • Monika | Paris by Moni

  Super, zawsze zaluje, ze nie moglam chociaz semestru studiowac prawa w UK! Ja tez najbardziej lubilam prawo karne – bo jest takie plastyczne, przemawia do wyobrazni :) Mialam zajecia z angielskiego prawniczego i na nim przerabialismy contract law – faktycznie do latwych nie nalezy! Na poczatku ten sformalizowany jezyk – kompletna masakra!

  1 sierpnia, 2017 at 7:58 am Odpowiedz

Skomentuj