Top
pokój dla studenta w UK - jak szukać

Pokój dla studenta w UK – jak szukać?

Po wielu etapach aplikowania na studia w Wielkiej Brytanii, w końcu udało się! Dostałeś odpowiedź. Zostałeś przyjęty i wszyscy czekają na Ciebie z otwartymi ramionami. Już niedługo rozpoczniesz naukę w innym kraju. Dlatego przy okazji zastanawiania się nad tym jak spakować całe swoje życie do jednej walizki, zacznij szukać pokoju dla studenta w UK.

Pokój jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wynajęcie całego mieszkania ze względu na wysokie koszty. No chyba, że zamierzasz mieszkać w Londynie. Tam nawet pokój kosztuje majątek. O czym zresztą pisał mój narzeczony.

 

Od czego zacząć?

Na pewno dobrze byłoby zacząć szukać pokoju już wcześniej, niż tuż przed samym wyjazdem. Niestety, ze swojego doświadczenia wiem, że bardzo często oferty najmu znikają jak ciepłe bułeczki. Ludzie widzą ogłoszenie, umawiają się na spotkanie, a na drugi dzień już się tam wprowadzają. Dlatego zacznij przeglądać strony internetowe z pokojami dla studentów w UK 2-3 tygodnie przed planowanym wyjazdem.

Jeżeli jakaś oferta Cię zainteresuje, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napisać do najemcy. Możesz się zapytać, czy zarezerwuje dla Was ten pokój na kilka dni. Najgorsze co może Was spotkać to jedynie odmowa. Ważne! Nie płaćcie nikomu przed podpisaniem umowy.

Myślę, że nie będziesz miał problemu ze znalezieniem jakiegokolwiek pokoju nawet w dniu przylotu do Wielkiej Brytanii. Wystarczy dostęp do internetu, telefon komórkowy i już! Chociaż może się zdarzyć tak, że wybór będzie mały, a ceny za wysokie. Dlatego jest to dosyć ryzykowna opcja, nie sądzisz? Tym bardziej, że jeżeli niczego nie znajdziesz to skończysz dzień bez dachu nad głową i będziesz musiał spać pod gołym angielskim niebem. A tego, nawet w lecie nie polecam.

 

Wielkie zaskoczenie – akademik

Pewnie zastanawiasz się po co miałbyś szukać pokoju na własną rękę skoro lepiej skorzystać z opcji spania w akademiku. Otóż nie! To znaczy, jeżeli chodzi o standardy, czystość i imprezy to oczywiście, wybór jest prosty. Akademik w tych kategoriach niezaprzeczalnie wygrywa. Tak przynajmniej słyszałam od znajomych – nigdy w nim nie mieszkałam.

Akademiki w Anglii różnią się, właściwie wszystkim od akademików w Polsce. Przede wszystkim, są naprawdę ładne. Niektóre wyglądają nawet jak pokoje hotelowe! I co ciekawe, przeważnie są jednoosobowe. Czasem nawet z własną łazienką.

Niestety, ich ceny potrafią zwalić z nóg. Są dużo wyższe od cen wynajmowanego pokoju. Od kilkudziesięciu do nawet kilkuset funtów miesięcznie. I nie może w nim mieszkać nikt kto nie jest studentem. Dlatego dla mnie i wielu moich koleżanek i kolegów z uczelni wybór był prosty – wynajem pokoju od prywatnej osoby.

 

O czym warto pamiętać!

Przeczytaj dokładnie umowę przed jej podpisaniem. Nawet jeżeli najemca będzie stał Ci nad głową, albo Cię poganiał. Nie przejmuj się tym. Zapytaj o wszystko czego nie rozumiesz w tym co jest tam napisane. I koniecznie zostaw sobie kopię.

Sprawdź czy w umowie jest mowa o rachunkach. Czy są one wliczone w cenę pokoju, czy może musisz dodatkowo za nie płacić. Jeśli nie są wliczone w cenę to zapytaj się ile mniej więcej będą one wynosiły. To co jest napisane w ogłoszeniu od teraz nie ma znaczenia. Liczy się tylko to co podpiszesz i ustalisz z właścicielem.

Coś co może Cię zaskoczyć to to, że prawdopodobnie będziesz musiał wpłacić depozyt. Przeważnie jest to równowartość miesięcznej ceny wynajęcia pokoju. Czasem jest to mniej, czasem więcej. Niech to też będzie napisane w umowie. I powinieneś wiedzieć, że najemca ma obowiązek wpłacić depozyt do Tenancy Deposit Scheme.

 

Gdzie szukać pokoju?

Niżej są sprawdzone strony, z których korzystałam i które polecam. Znajdziesz tam zdjęcia, cenę i numer, pod który musisz zadzwonić, żeby omówić szczegóły.

www.spareroom.co.uk – Bardzo polecam, można znaleźć czasem fajne pokoje w przystępnej cenie. Mają tam duży wybór.

uk.easyroommate.com – Na tej stronie znajdziesz nie tylko pokoje, ale także osoby, z którymi możesz wynająć pokój, żeby było taniej.

www.rightmove.co.uk – Tutaj jest większy wybór mieszkań niż pokoi, ale też się jakieś znajdą.

www.zoopla.co.uk – Moja ulubiona strona. Aczkolwiek też jest dużo więcej mieszkań niż pokoi.

www.gumtree.com – Na gumtree musicie szczególnie uważać, bo jeżeli cena jest ekstremalnie niska to znaczy, że to oszustwo. Można jednak znaleźć też normalne oferty z pokojami.

 

 Znaleźliście już jakiś pokój czy dopiero będziecie szukać? A może wolicie jednak akademik?

Brak komentarzy

Skomentuj