Top
żałuję, że nie studiuję w Polsce

Żałuję, że nie studiuję w Polsce

Przez większość czasu, uważam, że studia w Anglii to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Nie tylko, dlatego że moim zdaniem, warto studiować w Anglii, ale także już teraz lubię mieszkać w Londynie. Przychodzą jednak takie momenty, kiedy żałuję, że nie studiuję w Polsce. Nie są one częste, ale jednak są.

Powodów co do tego jest kilka. Dla niektórych mogą okazać się błahe, dla niektórych nie. Dla mnie na tyle „małe”, że zdecydowałam się jednak skończyć studia w UK, ale na tyle „duże”, że nie planuję zostać w tym kraju do końca życia. Chyba.

 

Zostałabym w swojej strefie komfortu

Kiedy mieszkasz w obcym kraju, wychodzenie ze swojej, tak zwanej, strefy komfortu jest normą. Codziennie musisz mówić w innym języku niż ten, w którym stale myślisz i w którym mówiłeś przez ostatnie kilkanaście lat. Ponadto, musisz być w stanie zrozumieć innych ludzi, mimo ich różnych akcentów i typowo brytyjskich zwrotów. Twój umysł już od momentu zatrzaśnięcia za sobą drzwi od mieszkania, zaczyna pracować na pełnych obrotach.

Oprócz tego, musisz przestać wstydzić się prosić o to, żeby powtórzyli jeżeli czegoś nie zrozumiesz, albo nie usłyszysz. A to nie jest wygodna opcja, dla osób, które nie mają ochoty na długie pogawędki. Tym bardziej, że, jeżeli raz czy dwa poprosisz Anglika, żeby powiedział jeszcze raz to samo, to rozmowa zakończy się uprzejmym wypytywaniem się Ciebie: a skąd jesteś? a jak długo tu mieszkasz? a po co przyjechałeś? a czemu? a z kim? I milion podobnych pytań, na które niekoniecznie masz ochotę odpowiadać. W szczególności, że musisz mówić w kółko to samo.

To nie jest najprzyjemniejsza z opcji, dla osób, które nie lubią rozmawiać z obcymi (ja). A nawet jeśli ktoś lubi (Łukasz) to i tak po czasie zaczyna kombinować jakby się z tej przyjacielskiej gadki wywinąć.

Co do samych studiów, to pierwszy rok był najgorszy. Być może trochę przesadzam, ale naprawdę nie wspominam go dobrze. Były momenty, kiedy wolałam zostać w domu niż iść na zajęcia. Nie z lenistwa, ze strachu. Wyobraź sobie, Twojego najgorszego wykładowcę. Już? Okej, a teraz wyobraź sobie, prowadzone przez niego zajęcia w języku, który nie jest dla Ciebie całkiem obcy, ale który „na żywo” słyszysz dopiero od 2-3 miesięcy. Jeżeli ktoś kto mówi biegle w języku angielskim stresuje się przed jego zajęciami, to co dopiero ma powiedzieć ktoś kto dopiero co przyjechał do tego kraju.

 

Miałabym więcej przyjaciół

Jeżeli jesteś emigrantem to prawdopodobnie wiesz, że ciężko znaleźć sobie bratnią duszę. Nie mówiąc już o grupce przyjaciół. Nie znajomych, z którymi pracujesz, albo z którymi studiujesz. Ale osób, z którymi możesz wyjść do pubu na weekend, przyjaciółek, z którymi możesz poplotkować przy butelce wina, czy kogoś kto będzie się śmiał z Twoich żartów aż do łez.

Ludzie, którzy się tu urodzili, przeważnie mają już swoich znajomych, z którymi spędzają wolny czas. A Ci, którzy są na emigracji tak jak ja, wolą skupić się na swoim życiu. Jedni już mają tu rodzinę, z którą wolą spędzać czas, dzieci, którymi muszą się zająć, a inni przyjechali tu zrobić karierę, zarobić pieniądze i nie w smak im spotykanie się na weekend, kiedy to trzeba będzie te zarobione pieniądze wydać. No i wiadomo, że wolą też odpocząć, niż imprezować do rana.

Poza tym, różnice kulturowe są czasem nie do przeskoczenia. Nie do końca wiesz kiedy ktoś żartuje, a kiedy mówi poważnie. Nie wiesz jakie tematy możesz z tą drugą osobą poruszyć, a jakich lepiej unikać. Nie da się też znaleźć przyjaciół na całe życie, bo nie wiesz, czy za rok dalej będziecie mieszkać w tym samym mieście.

Tak samo było u nas. Poznaliśmy raz dwójkę Węgrów, z którymi dogadywaliśmy się tak dobrze jak z nikim innym w Londynie. To samo poczucie humoru, te same problemy w kraju, te same tematy do rozmów, tylko język inny. Dopóki mieszaliśmy razem w tym samym domu, było naprawdę miło. Ale w końcu każdy się przeprowadził w inną część Londynu i kontakt przepadł.

 

Miałabym więcej możliwości

A raczej byłabym bardziej odważna, żeby po te możliwości sięgać. Nie bałabym się uczestniczyć we wszystkich możliwych kółkach zainteresowań, brać udziału w milionie różnych konkursów, czy zostać starostą. W Polsce byłabym naturalnie pewna siebie, tutaj muszę nad tym ciągle pracować. Nie pcham się rękami i nogami gdzie popadnie i nie wyrywam się pierwsza do odpowiedzi tak jak to miałam swego czasu w zwyczaju.

Studiując w Polsce, prawdopodobnie, zajęłabym się też rozwojem nowych zainteresowań. Być może psychologią, może innym językiem, a może jeszcze czymś innym. Cokolwiek by to nie było, wiedziałabym gdzie szukać ludzi z podobnymi zainteresowaniami do moich. I jak mogłabym uzyskać dostęp, na przykład do książek lub stowarzyszeń o tej tematyce.

W pewnych kwestiach, podczas studiów w Anglii, musiałam też sobie radzić zupełnie sama. Domyślać się i zgadywać jak odnosić się do profesorów, jaki styl pisania angielskich esejów im odpowiada, jak rozwiązywać angielskie kazusy*, i tak dalej. Nie było nikogo kto mógłby mi podpowiedzieć co nieco, żadnych starszych kolegów, którzy mogli przetrzeć szlaki.

*Zagadnienie, problem prawny do rozwiązania.

 

Przez pierwszy semestr moich studiów, średnio codziennie myślałam o tym, żeby to rzucić i wrócić do Polski. Przez drugi, już rzadziej, bo raz w tygodniu. Teraz po skończonym drugim roku cieszę się, że tego nie zrobiłam. Ale te momenty nadal od czasu do czasu się pojawiają.

 

A czy wy jesteście zadowoleni ze swoich studiów? Kierunku i uczelni jaką sobie wybraliście?

15 komentarzy
 • xymlsx

  Mam pytanie:) Studiujesz prawo w Londynie… Wiec prawdopodobnie jest to czysto brytyjskie prawo. Czy to zakonczeniu studiow mozesz byc adwokatem ( lub wykonywac inny prawniczy zawod) tylko w Anglii czy mozesz wykonywac ten zawod w Polsce tudzież innym kraju bez drugich studiow?
  Dlaczego zdecydowalas sie na prawo wlasnie w Londynie?

  15 czerwca, 2017 at 12:40 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Po skończeniu samych studiów nie mogę być adwokatem nawet w Anglii. :) Aby nim zostać muszę mieć ukończony LPC i Training Contract lub Baro Professional Training Course i Pupillage. Wszystko znajdziesz w moim wpisie: https://www.poprostusara.pl/strona-glowna/polski-prawnik-w-uk/ :) Ale będę mogła wykonywać swój zawód gdziekolwiek tylko będzie potrzeba na prawników ze znajomością prawa anglosaskiego. Jeżeli chodzi o inny kraj niż Wielka Brytania to najłatwiej oczywiście byłoby mi znaleźć pracę w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i wszędzie tam gdzie jest ten sam system prawny. A żeby pracować, na przykład, w Polsce będę musiała zacząć studia prawnicze w Polsce od nowa. :)
   Dlatego że oczywistym wyborem była Anglia (znałam język angielski komunikatywnie, a nie brałam pod uwagi wyjazdu do żadnego kraju gdzie jest potrzebna wiza), a skoro Anglia to wybrałam stolicę. Ciekawsze miasto i mojemu narzeczonemu łatwiej znaleźć pracę w zawodzie. :)

   15 czerwca, 2017 at 7:05 pm Odpowiedz
 • kappacofe

  Odnośnie kwestii „miałabym więcej przyjaciół”. MDX jest specyficzna uczelnia, ponieważ inne uczelnie oferują coś na kształt polskich juwenaliów i bardziej sprzyjają poznawaniu nowych ludzi gdyż na jednym roku ma się 8-9 modułów a nie 4 jak my na MDX. Ludzie są skupienie, żeby przyjść na wykład i seminar i z nich wyjść pędzących krokiem bo spiesza się do pracy. Jednak studia na MDX to bardzo fajna przygoda. Nie ma zbędnych dupereli jak w Polsce.

  Pozdrawiam,
  Business School :)

  16 czerwca, 2017 at 10:49 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   O tego nie wiedziałam! Może i masz rację, że na innych uczelniach łatwiej jest poznać nowych ludzi. Chociaż mi się wydaje, że tak czy siak, Londyn ma to do siebie, że jest tu bardzo dużo imigrantów, którzy niekoniecznie chcą zostać na dłużej w tym mieście. Dlatego też nawet jeśli znajdziesz sobie bratnią duszę to za rok, dwa możecie już nie mieć ze sobą kontaktu. :) Pozdrawiam też!

   21 czerwca, 2017 at 8:21 pm Odpowiedz
 • Paulina Osmęda

  Ja studiuje w Polsce, budownictwo, kierunek ciężki, lecz mam nadzieję, ze przyszlosciowy. Czasami ciężko było mi sie odnaleźć tu, a co dopiero mówić o innym kraju, ale pozytywnie Cię podziwiam, że miałaś tyle odwagi, myślę ze kiedys Ci się to wynagrodzi i gratuluje wytrwałości. Życzę powodzenia! :)

  16 czerwca, 2017 at 3:25 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Bardzo dziękuję! Twój kierunek na pewno przyszłościowy i miejmy nadzieję, że ten nasz obecny trud się opłaci w przyszłości :) Tobie również gratuluję i powodzenia! :D

   21 czerwca, 2017 at 8:26 pm Odpowiedz
 • Patka_ xdd

  Ja dostałam się na studia w Anglii, ale muszę przyznać, że zastanawiam się nad przełożeniem ich na kolejny rok, właśnie ze względu na obawę iż nie poradzę sobie z językiem. Jestem tutaj ponad rok i nie uważam, że tak trudno jest znaleźć sobie znajomych, a Brytyjczycy są niezwykle tolerancyjni i wyrozumiali jeśli chodzi o język, jednakże wiadomo – na studiach jest zupełnie inaczej. Tak czy siak uwielbiam życie w Anglii i jedyne czego mi tutaj brakuje to rodziny.

  Pozdrawiam. ;)
  Mój blog – klik!

  18 czerwca, 2017 at 12:47 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Mi też o znajomych nie trudno, ale o bliższych przyjaciół już tak. :) Zgadzam się, Anglicy są bardzo wyrozumiali jeżeli chodzi o język i dopóki ich o to nie poprosisz – nie będę Cię poprawiać, co jest bardzo miłe z ich strony. Dzięki temu nie wstydzisz się mówić. :)

   18 czerwca, 2017 at 6:45 pm Odpowiedz
 • Patrycja Kowalska | Wypisana

  Poziom uczelni w Polsce mnie przeraża, naprawdę. Nie wiem jak inne kierunki, ale moim – kulturoznawstwem, jestem rozczarowana. Jakby nie wchodząc w nudne szczegóły: słabi wykładowcy, różne poziomy oceniania, miliard stron do nauki w sensie dziedzin: antropologia, film, teatr, komunikacha, promocja, historia… Kurde. Każdy z tych kierunków występuje samemu. A tutaj kulminacja.

  18 czerwca, 2017 at 7:22 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Czasem bardzo żałuję, że nie mam porównaniu do tego jak jest na mojej uczelni, a jak na polskiej, która ma podobny poziom co moja (nie UJ, czy UW, bo sama nie studiuję na Oxbridge). Osobiście jestem zadowolona w sumie z mojej uczelni, ale ciężko mi powiedzieć, czy to dlatego że jest dobra, czy że jest angielska, czy że po prostu taka jest. :D

   21 czerwca, 2017 at 8:24 pm Odpowiedz
  • Ilona - chillife

   Polacy mają to do siebie, że w kraju przeraża ich wszystko. Dopóki nie pojadą do innego państwa i sobie nie porównają, bo w wielu sprawach taka Anglia Polsce do pięt nie dorasta.

   2 sierpnia, 2017 at 11:36 pm Odpowiedz
 • Herbartium

  Powiem Ci, że ja na polskiej uczelni też muszę mnóstwo rzeczy zgadywać, czasami wykładowcy sami nie wiedzą, o co im chodzi… A jeśli wiedzą, to często nie powiedzą. I dopiero po fakcie okazuje się, że wszystko jest do dupy i „proszę mi tego nawet nie pokazywać”. No i pewności siebie do kółek itd. też nie mam :’) Ale to wszystko zależy od osoby, oczywiście :) Bardzo fajny tekst.

  4 sierpnia, 2017 at 11:50 am Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Dziękuję bardzo!

   4 sierpnia, 2017 at 1:39 pm Odpowiedz
 • Kasia Gala

  Czytam to jako osoba studiująca w szkocji i nie umiem w to uwierzyć!
  Studiuję prawo na 9 law school w uk i jak rozmawiam z kolegami z polski i ich poprawkami, wrednymi profesorami i paniami z dziekanatu to się tylko uśmiecham sama do siebie. Nigdy nie było tak, że nie zrozumiałam czegoś, wykładowcy mówili prosto i wyraźnie, ale to zapewne sprawa idywidualna.
  Po drugie mnie się właśnie wydaje, że prościej jest w uk znaleźć przyjaciół… kiedy moi znajomi z pl kończyli w mieszkaniach i poznawali pierwszego znajomego po miesiacu wykładu, ja miałam przyjaciół po tzw freshers week i niezapomniany rok w akademiku
  Żadne słowa nie opiszą jaki to w ogóle przywilej, móc wyjechać do uk na studia, gdzie większość uniwersytetów jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż te w polsce, gdzie sam „cel” uniwersytetu to jest być otwartym dla swoich studentów… większość problemów jakie opisujesz to raczej kwestia tej uczelni, ale uniwersytety bardziej przystosowane do international students (np leeds, east anglia, uniwerki w szkocji -średnia 30% int students) to jest niesamowite przeżycie dla którego warto zaryzykować… tylko wariaci są coś warci!

  9 sierpnia, 2017 at 12:38 pm Odpowiedz
  • Sara Korzeniec

   Jeżeli chodzi o poprawki, profesorów i panie z dziekanatu to absolutnie się z Tobą zgadzam. Też czasami słyszę tego typu historię i wtedy myślę sobie, że jestem niesamowicie szczęśliwa, że jednak studiuję w UK. Co do przyjaciół to hm ciekawe, nie spotkałam jeszcze nikogo kto by powiedział, że w UK jest łatwo o przyjaciół. O znajomych jako tako owszem, ale znajomi a prawdziwi przyjaciele to nie to samo. Moja uczelnia jest bardzo przystosowana do zagranicznych studentów, wręcz mało na niej Brytyjczyków. :)

   9 sierpnia, 2017 at 1:42 pm Odpowiedz

Skomentuj